Nie da się odliczyć prywatnych rozmów i całego czynszu
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w domu uwzględni w rozliczeniach m.in. wydatki na czynsz, prąd czy połączenia telefoniczne. Ale nie w całości. Niezbędne będzie ustalenie proporcji, a przy telefonie przydadzą się billingi
Organy podatkowe zgodne są co do tego, że jeśli dom lub lokal mieszkalny wykorzystywany jest w działalności gospodarczej, to w takim zakresie, w jakim służy potrzebom firmy, wydatki związane z jego eksploatacją mogą być kosztem uzyskania przychodów. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 25 marca 2011 (IBPBI/1/415-1302/10/KB). Podatnik pytał, czy wydatki związane z utrzymaniem mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej mogą być kosztem. Izba się na to zgodziła.
W odpowiedniej proporcji...
Podatnicy muszą jednak pamiętać, że gdy na potrzeby firmy wykorzystują tylko część mieszkania (np. jeden pokój), nie zaliczą do kosztów wydatków związanych z utrzymaniem całości. Takiej możliwości nie ma. Odliczenie będzie przysługiwało, ale tylko proporcjonalne.
Zwróciła na to uwagę Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 2 lutego 2010 (ITPB1/415-838/09/PSZ). Czytamy w niej: „koszty utrzymania mieszkania, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w takiej części, w jakiej przypadają bezpośrednio na prowadzoną działalność gospodarczą. Jednym ze sposobów ustalenia tej części wydatków, która dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej, jest zastosowanie do obliczeń wskaźnika udziału powierzchni zajmowanej na działalność gospodarczą do całej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta